Burun Kaldırma Ameliyatı

Burunlarımızın görünümünü ve işlevselliğini çeşitli faktörler etkiler. Bunlar, yaş ve genetiğin yanı sıra yerçekimi ve zamanla güneş hasarının etkilerini içerir. Bu sebeplerden dolayı burun ameliyatının sadece ünlüler ve dış görünüşüne takıntısı olan kişiler için olduğu gibi bir yanılgı vardır.

Burun ameliyatı makyajla ilişkilendirilebilir, ancak bunu düşünmek için birçok tıbbi neden vardır. Uyku apnesi veya kronik sinüzit gibi solunum problemleri olan hastalar bu işlemden sonra rahatlama yaşayabilirler. Tekrarlayan alerjilerden veya tekrarlayan sinüs enfeksiyonlarından mustarip kişiler burun estetiği ameliyatı geçirdiklerinde daha az semptomlar yaşayacaklardır çünkü bu ameliyatla burun pasajları genişletilerek nefes almaları daha kolay hale gelir.

Bu tür cerrahi prosedür, hastanın bireysel ihtiyaçlarına bağlı olarak hem fiyat hem de neler başarabileceği açısından değişebilir.

Burun yüz siluetinin bir parçasıdır ve yüzün en etkileyici özelliği olarak tanımlanabilir. Burun, kişiliği ve estetik tercihi yansıtır. Birçok kültürde güzellik ve çekiciliğin sembolü olarak kabul edilir.

Günümüzde en yaygın kullanılan teknik, cerrahın burun köprüsünün her iki tarafında küçük kesiler yaparak burun deliklerinden hava akışını engelleyen kıkırdak veya kemik yapılarını çıkardığı bir rinoplasti ameliyatıdır. Cerrah daha sonra fazla deri kıvrımlarını alır ve bazen size daha rafine bir görünüm kazandırmak için burnunuzun içindeki ek dokuları çıkarır.

Burun ameliyatı, tipik olarak burnun ucunu daha sivri hale getirmek ve burun deliklerinin boyutunu küçültmek için burnu yeniden şekillendiren bir ameliyattır. Bir operasyonu gerçekleştirmek için bir dizi farklı teknik vardır.

İlk prosedür, burun ucunun şeklini değiştirmek için tasarlanmıştır. İkinci tip, burnunuzun ön kısmında ‘kambur’ adı verilen büyük bir kemikli yumruyu azaltmak için tasarlanmıştır. Üçüncü tip, ‘septal deviasyon’ veya ‘sapma septum’ olarak adlandırılan, burunlarında daha yüksek bir problemin neden olduğu nefes alma güçlüğü çeken kişiler için tasarlanmıştır.