14 Yaş Altı Burun Estetiği

Rinoplasti, burnun görünümünü veya işlevini iyileştirmek için kullanılan cerrahi bir işlemdir. Ayrıca, buna karşı olduğunu düşündüren başka bir tıbbi durum olmadığı ve çocuk neyin dahil olduğunu anladığı sürece, beş yaşındaki çocuklara da yapılabilir.

Bazı durumlarda rinoplasti tıbbi olarak gereklidir. Plastik cerrahi, yüz anormalliği ile doğan veya travmatik bir kaza geçirmiş kişiler için mutlak bir yaşam değiştirici olabilir.

Ancak araştırmalar, 18 yaşın altındaki herkes için en iyi seçenek olmayabileceğini öne sürse de, doktorlar ebeveynlerin çocuklarına bu işlemi yaptırmaları için çok fazla baskı yapıyor olabileceğinden endişeleniyor.

Günümüzde pek çok cerrah, 18 yaşından küçük hastaları ebeveyn izni ve tıbbi bir sebep olmaksızın ameliyat etmeyi reddediyor.

Rinoplasti, burnu onarmak veya yeniden şekillendirmek için yapılan bir operasyondur. Bir doğum kusurunu düzeltmek veya burnun görünümünü iyileştirmek için önleyici bir önlem olarak yapılabilir. Bu süreçten geçen model ve ünlülerin ön plana çıkmasıyla artık çocuklarda daha sık yapılmaktadır.

Rinoplasti her zaman farklı görünmek için sihirli bir değnek değildir. En yaygın risklerden biri, sinirler ve kan damarları gibi hayati yapıların yaralanmasıdır ve ameliyatla düzgün bir şekilde düzeltilmediği takdirde uzun vadede zayıflatıcı etkilere neden olabilir.

Bu prosedüre genellikle pediatrik hastalardaki deneyimsizlik ve yetişkinlerden anatomi farklılıkları nedeniyle, cilt flepleri ve alloplastik greft dahil olmak üzere burnun üzerindeki yumuşak dokuları yeniden yapılandırma teknikleri gibi cerrahi teknikleri etkileyen komplikasyonlar eşlik eder.